Farfuria împărțită

Uneori înțelegi ce e iubirea abia atunci când privești o farfurie veche și realizezi că nu a fost niciodată doar despre mâncare.

Când Andrei s-a mutat în apartamentul bunicilor, după moartea lor, a găsit într-un dulap o farfurie adâncă, ciobită pe margine. Nimic special — albă, grea, veche. Ar fi aruncat-o, dar mama i-a zis:

— Las-o acolo. A fost farfuria lor.

Atunci nu a înțeles ce înseamnă „lor”. Două persoane, o farfurie. Ceva dintr-o poveste de sărăcie, și atât.


Andrei avea 32 de ani și o viață ordonată, eficientă, cu task-uri, un job unde „iubirea” nu apărea nici în glumă și o relație în care el și Ana comandau separat — chiar și pizza: „jumătate-te rog, că nu îmi place cu porumb”.

Au început să se certe mărunt, apoi mai puțin mărunt: el nu înțelegea de ce ea vine târziu de la lucru, ea nu înțelegea de ce el se simte ignorat. Nimeni nu era vinovat, dar fiecare se simțea nedreptățit.

Într-o seară, Andrei a izbucnit:

— Dacă mă iubeai, ai veni acasă la timp!

Ana l-a privit obosită, foarte obosită:

— Dacă ai ști ce se întâmplă acolo… sunt copii bolnavi, părinți disperați, nu pot pleca doar pentru că „e ora”. Dar nu contează, tu nu vezi asta.

Și a plecat trântind ușa.


A doua zi, Andrei a mers la mama să caute câteva acte. Ea pregătea masa: două farfurii, două linguri. Atunci, privind-o cum oftează în fața aragazului, el a întrebat fără să se gândească:

— Tu și tata… chiar ați mâncat dintr-o singură farfurie?

Mama a zâmbit abia vizibil.

— Da. Așa era mai ușor. Aveam apă adusă cu găleata, era greu de spălat… dar apoi ne-am obișnuit. De fapt… ne plăcea. Cum să spun… așa simțeam că suntem împreună.

— Dar voi… vă iubeați? a întrebat Andrei, surprinzându-se pe el însuși cu întrebarea.

Mama s-a oprit din amestecat.

— Nu știu dacă iubirea noastră ar fi dat bine într-un film. Dar era acolo. În fiecare seară când mă aștepta. În fiecare bucată bună pe care mi-o punea mie. În tăceri. În oboseală. În răbdare. Așa e iubirea adevărată: nu o vezi până nu ești tu cel care o dă.

A tăcut puțin, apoi a adăugat:

— Când a murit, am crezut că totul s-a terminat. Și atunci am înțeles cât de mult l-am iubit.

Andrei a privit farfuria veche. Parcă brusc părea altfel, mai grea, încărcată cu ani.


În noaptea aceea, Ana s-a întors târziu. A deschis ușa încet, pregătită pentru încă o ceartă. Dar Andrei stătea la masă, cu o oală de supă și… o singură farfurie pusă în față.

— Nu e nevoie, a murmurat ea.

— Știu. Nu e despre farfurie, Ana. E despre… despre faptul că nu vreau să mănânc fără tine. Și despre faptul că… n-am știut să văd câtă lume porți tu pe umeri când vii târziu.

Ea a rămas în picioare, nemișcată. Apoi, încet, foarte încet, s-a așezat lângă el.

Au mâncat împreună. Din aceeași farfurie. La început stingheri, apoi tot mai liniștiți.

Nu au spus nimic mare, nimic romantic. Dar în felul în care Andrei îi împingea bucățile mai bune și în felul în care Ana îi atingea mâna când lua lingura, era ceva mai puternic decât scuze, decât promisiuni, decât „te iubesc”-uri.

Era începutul unei înțelegeri.


Mult mai târziu, când și ei aveau să povestească despre viața lor, Andrei avea să-și amintească ziua aceea.

Și să spună:

„Iubirea nu e în declarații sau gesturi spectaculoase. E în farfuria împărțită la doi — nu pentru economie, ci pentru că împreună e mai cald, mai simplu și, dacă ai noroc, pentru totdeauna.”

Rate article
DoN
Farfuria împărțită