Dárek osudu
Ondřej přišel k mamince domů už pozdě večer. Ona se nedivila, občas se to s jejím synem stává. Po rozvodu žije Ondřej sám, jeho syn Míša zůstává s maminkou.
Míša tě čekal, slíbil jsi mu, že pojedete na zimní stadion. Teď teprve usnul, tak ho už nebuď. Ohřeju ti jídlo, najíš se a běž si lehnout, řekla maminka.
Ondřej pojedl, pak šel do pokoje k Míšovi a lehl si vedle něj. Nedařilo se mu usnout. Vzpomněl si na svou první manželku Danušu, a po ní následovaly ještě další dvě, ale žádná už nebyla to pravé.
Na Danušu nemohl nikdy zapomenout. Znali se od školky, hráli si spolu, vyrůstali ve vedlejších domech. Chodili do stejné třídy na základce i na gymnáziu, poté se oba dostali na stejnou fakultu na Karlově univerzitě. A tak se vzali, byli pořád spolu. Rodiče z obou stran byli nadšení, vždy si na ten páreček zvykli.
Všichni je obdivovali krásný pár. Žili dobře, v bytě, který Danuša zdědila po babičce z Dejvic. Čas plynul, ale jedno tu bylo stínem: Danuša nemohla otěhotnět. Zdálo se, že mají všechno a jsou zdraví, ale děti nepřicházely.
Danuši nabídli pobyt v lázních u Máchova jezera na léčbu, ale Ondřej ji tam nechtěl pustit.
Ještě to by mi scházelo, abys mi přivezla z lázní dítě, které bude úplně cizí, řekl žertem, a Danuše to zamrzelo.
Ondro, nevěříš mi? zeptala se se slzami v očích.
Rodiče navrhovali adopci z dětského domova, ale Ondřej o tom slyšet nechtěl.
Potřebuju vlastní dítě, tečka a dost…
Na desáté výročí svatby se sešla rodina i přátelé kolem slavnostního stolu. Všichni netrpělivě čekali na Ondřeje, jenže ten stále nechodil. Hosté čekali už bez nálady a nakonec se všichni rozešli, tabule zůstala téměř netknutá.
Ondřej ani tu noc domů nedorazil. Danuša to těžce nesla, plakala, cítila se sama, ale v hloubi duše něco tušila. Poslední dobou se Ondřej moc změnil. Ráno přišel a oznámil šokující zprávu přespal u jiné ženy, která už má dvě děti, a slíbila mu, že mu jedno “dá” vychovat.
Ondro, jak jsi to mohl udělat? Podvedl jsi mě Proč ses se mnou neporadil? Neodpustím ti to, běž, odejdi Ale nejdřív mi pomoz zařídit adopci z dětského domova, prosila ho Danuša v slzách.
To tak, abys tomu dítěti dala moje příjmení a pak mě ždímala o alimenty?
Danuše prožívala rozchod bolestně. Bylo jí líto, že ji opustil, ale naštěstí měla dobrou podporu v rodině, u kamarádek z práce. Velmi toužila adoptovat dítě, ale osamělé ženě to umožnit nechtěli.
Danuša za Ondřejem navždy zamkla dveře svého bytu. Deset let. Deset let čekání, nadějí, hořkých prášků, injekcí, pach nemocnic a ticho, které každým rokem houstlo. Ondřej odešel tiše, skoro formálně.
Promiň, Danušo. Už nemůžu dál.
Po půl roce se od známých dozvěděla, že se Ondřejovi narodil syn. Svět se tehdy nezhroutil. Jen jakoby vybledl, jako vyhořelá fotka.
Rok žila jak ve snu práce, domů, nespavost. A pak jednou, v malé kavárně na Letné, kam se šla schovat před deštěm, zahlédla Aleše Ondřejova dávného kamaráda, vždy veselého vtipálka. Teď tam seděl unavený muž, bezradně se díval do prázdného hrnku.
Aleši, ahoj, řekla tiše, až se lekl.
Unaveně vzhlédl, pak se pousmál.
Danuše?! Odkud ses tu vzala?
Dali se do hovoru. Všechno z nich vypadlo najednou:
S Radkou jsem se rozešel, znáš ji vždy jí šlo hlavně o peníze. Pak podnikání krachlo, v autodílně byl požár, přišly dluhy. Manželka mě vyhodila z bytu, když jsem nepřinášel domů dost. Rodiče už dávno nemám Bylo to zlé.
Víš co, pojď ke mně, překvapila sama sebe svým rozhodnutým hlasem.
Nebylo v tom ani lítost, jen rozhodnutí pomoct. Nešlo o romantiku, ani záchranu. V její prázdné, osiřelé pevnosti se ocitl člověk, jemuž bylo hůř než jí.
Nepotřebuješ to být trapné? A co Ondřej? zeptal se Aleš.
Nevím, jestli víš, Ondřej mě opustil, nemohla jsem mu dát dítě Odešel k jiné, která mu ho porodila.
Aleš byl překvapený.
Promiň, to jsem vůbec netušil, každej teď bydlíme jinde. Osud nám to takhle rozhodl…
Nic se neděje, zvykla jsem si.
Aleš začal bydlet na gauči. První dny byl stínem, pořád se omlouval za kousek chleba. Pak se začal probouzet: spravil kohoutek, sestavil rozbitou knihovnu, občas uvařil večeři. Byl neuvěřitelně pozorný, klidný. Díky němu už ticho nepůsobilo nepřátelsky, ale klidně.
Každý večer si povídali, Danuša mu našla místo v kanceláři, kde pracovala sama. Aleš měl radost. A krok po kroku se do sebe znovu zamilovali a vzali se.
Jednou ve městě náhodou potkali Radku, jeho bývalou ženu. Ta si je změřila povýšeným pohledem a jízlivě pronesla:
Jen si ho užij, mě už dávno nezajímá třeba ti udělá dítě, řekla posměšně, jako by Aleš ani nebyl.
Díky za přání, Radko, Bůh ti žehnej, usmála se Danuše.
S Alešem opět poznala štěstí, někdo se o ni staral, někomu byla důležitá. Poprvé po tolika letech se smála skutečně, ne z povinnosti. Konečně žila s plány, hádkami o filmy, ranní kávou v kuchyni.
Jednou došlo na vážný rozhovor. Aleš věděl, jak moc ji bolí, že nemá dítě.
Danuše, co kdybychom adoptovali dítě z dětského domova?
Danuše byla v šoku, chvíli oněměla, překvapeně hleděla na manžela.
Ano, Danuško, slyšelas správně. Ty nevíš, co na to říct? smál se Aleš.
Ona, když se vzpamatovala, vykřikla:
Pro mě by to bylo největší štěstí! Vychovávat dítě byl můj sen. Alešku, ani nevím, jak ti poděkovat, už léta o tom sním, ale bála jsem se, jestli to budeš chtít. Děkuju, že jsi to pochopil sám…
Aleš byl upřímně rád, že ji mohl překvapit.
Tak zítra zjistíme všechny informace, začneme vyřizovat papíry. Je to naše přání.
Jsi můj nejmilejší poklad, smála se Danuše tak, jak dlouho nesmála.
Začali shánět doklady k adopci, čekali na vyjádření, jezdili do dětského domova. V tom shonu si Danuše všimla, že už měsíc žije v novém režimu. Nedávala nic znát, zašla si do lékárny. Test dvě čárky. Dvě silné, téměř výsměšné, jako by říkaly:
Tohle je tvá cesta. Vlastní, ne cizí.
Ještě tomu skoro nemohla uvěřit, a už běžela k Alešovi do pokoje.
Aleši, nevěříš, ale podala mu test čekáme miminko.
Panebože, Danuše, to je pravda? Zítra půjdeme k doktorovi!
Lékař potvrdil těhotenství, Danuši zařadili do poradny.
U Aleše a Danuše nastala nová radost, ta největší a nejsilnější. Čtrnáct let nadějí a bolesti a teď oslava.
Aleš se o ženu staral jako o poklad, nic jí nenechal těžkého, rozmazloval ji dobrotami a splnil jí každé přání.
A pak se jim narodil poklad dcera.
V pravý čas přišla na svět Alžbětka, zdravá modrooká holčička. Aleš se rozplakal, když ji v porodnici poprvé držel:
Konečně jsme doma. Čeká nás dlouhý a šťastný život, máme to nejcennější naši dcerku.
Domov naplnil novým smyslem dětský smích, vůně pudru, neprospané noci, které společně zvládali. Nebylo to dokonalé štěstí. Hádky, únava i těžkosti přišly, štěstí ale bylo pevné jako starý dub.
Jednoho letního dne šli parkem s kočárkem. Alžbětka spala, oni šli ruku v ruce, když málem narazili do Ondřeje. Byl sám. Zestárl, pohled malátný, v ruce láhev piva. Zastavili se, krátce mlčeli.
Ahoj, pronesl Ondřej.
Oko mu zavadilo o zářící Danuši i Aleše, pak o kočárek.
Slyšel jsem že se vám daří.
Ano, řekla prostě Danuše. Není si na co stěžovat. A ty?
Mávl rukou.
Co už Ženil jsem se ještě dvakrát. Nevyšlo to. Syn je u mojí mámy, občas je navštěvuju. Jinak nijak moc štěstí mi nepřálo.
V jeho hlase už nebyl vztek, jen únava. Pohlédl na Aleše, smutně se pousmál a pokývl.
No, nebudu vás zdržovat. Mějte se.
Odešel, shrbený, sám v parku plném slunce a života.
Aleš objal Danuši kolem ramen.
Pojď, srdíčko, Alžbětka brzy vstane, je čas domů.
Danuše vzala kočárek a šli dál vlastní cestou. Domů, kde je čekal ne dokonalý, ale skutečný život, vystavěný ne na snech o štěstí, ale na jeho střípcích. A právě v tom byla ta pravá síla jejich života: štěstí není bez chyb, ale stojí na lásce, trpělivosti a odvaze začít znovu.
Děkuji za přečtení, přeji všem mnoho pohody a naděje do života!




