Víš, on pořád jezdil pracovně pryč, já na to byla zvyklá. Odpovídal mi pozdě, domů chodil unavený, pořád samé dlouhé schůzky. Nikdy jsem mu nekontrolovala telefon ani ho zbytečně nevyslýchala. Důvěřovala jsem mu.
Jedno odpoledne zrovna skládám prádlo v ložnici a on si sedne na postel, ani si nezuje boty, a říká:
Chci, aby sis mě vyslechla a nepřerušovala mě.
V tu chvíli jsem věděla, že něco není v pořádku. Řekl mi rovnou, že se schází s jinou ženou.
Zeptala jsem se, kdo to je. Zůstal na pár vteřin ticho, pak mi řekl její jméno byla to Petra. Pracovala nedaleko jeho kanceláře, byla mladší než on. Zeptala jsem se, jestli je do ní zamilovaný. Řekl, že to neví, ale že s ní se cítí jinak, prý méně unavený. Zeptala jsem se, jestli odejde. Řekl:
Ano. Už nechci dál něco předstírat.
Tu noc spal na gauči. Ráno odešel brzy a pak se dva dny neukázal. Když se vrátil, měl už v hlavě jasno s právníkem si všechno ujasnil. Řekl mi, že chce rozvod co nejdřív, hlavně bez scén. Začal mi do detailu vysvětlovat, co si vezme, a co ne. Já jen mlčela. Za méně než týden už jsem tam nebydlela.
Další měsíce byly vážně těžké. Sama jsem řešila všechno, co jsme dřív zvládali ve dvou papíry, účty, rozhodnutí. Začala jsem víc chodit ven, ne kvůli zábavě, spíš abych nebyla sama doma. Brala jsem skoro každou pozvánku, hlavně ať nežiju jen ve vzpomínkách. Při jednom takovém výletu jsem potkala chlapa ve frontě na kafe. Začali jsme si povídat, úplně normálně o počasí, tom, kolik je lidí, jak je všude zpoždění.
Pak jsme po sobě občas koukali, až jsme jednou seděli u malého stolku a on mi řekl, kolik mu je bylo mu o patnáct let míň než mně. Nepřišlo mu to divné, neudělal z toho vtípek ani drama. Zeptal se na můj věk a normálně pokračoval v rozhovoru, jako by na tom vůbec nezáleželo. Pozval mě znovu ven. Řekla jsem si, proč ne.
S ním to bylo úplně jiné. Žádné velké sliby nebo sladké řeči. Fakt se mě ptal, jak se mám, poslouchal mě, zůstával se mnou, i když jsem se bavila o rozvodu, neodbíhal od tématu. Jednou mi na rovinu řekl, že se mu líbím, ale chápe, že to mám složité. Já mu stejně otevřeně řekla, že už nechci opakovat staré chyby a nechci už na nikom viset. On mě ujistil, že mě nechce řídit nebo zachraňovat.
Bývalý se to dozvěděl od známých. Zavolal mi po dlouhé době ticha. Zeptal se, jestli je pravda, že chodím s mladším mužem. Řekla jsem mu, že ano. On jestli se nestydím. Já mu na to, že zrada je horší ostuda. Zavěsil, ani se nerozloučil.
Rozvedli jsme se, protože si našel jinou. Ale potom, aniž bych hledala, objevila jsem člověka, který mě má opravdu rád a váží si mě.
Možná je tohle ten životní dárek, co říkáme, že snad někdy přijde.




