Casa în care cineva încă te așteaptă

Uneori îți dai seama prea târziu că ușile care te-au așteptat toată viața nu vor rămâne deschise pentru totdeauna.

În ultimii ani, viața lui Andrei se transformase într-un șir de drumuri grăbite, emailuri urgente și weekenduri care dispăreau fără să lase urme. Orașul natal, cu străzile lui liniștite și cu dealurile pe care alergase când era copil, rămăsese undeva în urmă — o fotografie veche într-un sertar pe care nu-l mai deschidea.

Într-o după-amiază de octombrie, telefonul a sunat. Era vecina mamei.

— Andrei, să nu te sperii… mama ta e bine. A căzut puțin în grădină, s-a julit la cot. Dar cred că s-a speriat mai mult decât s-a lovit. Poate ai putea să treci pe la ea?

Tonul femeii era blând, lipsit de alarmă, dar suficient ca să-i strângă stomacul într-un nod.
În următoarele minute își anula o întâlnire, închidea laptopul și ieșea pe ușă, conștient că de data aceasta nu poate amâna.


Drumul spre casa copilăriei îi părea de două ori mai lung. În timp ce conducea, observa lucruri la care nu se mai uitase de ani buni: felul în care lumina apunea peste câmpuri, mirosul de frunze arse, liniștea serilor de toamnă. Îl lovea un fel de dor neexplicat — dorul de ceva ce nu știa că îi lipsește.

Mama îl aștepta la poartă. Era puțin palidă, dar zâmbitoare.

— Andrei, dragul meu, ce surpriză! Nu trebuia să vii, sunt bine. Hai, intră, tocmai am pus ceai.

Se aplecă să o îmbrățișeze și simți cât de fragilă devenise. Scena aceea, atât de obișnuită altădată, acum îi strângea inima.

În casă mirosea a cozonac și a vechiul parfum pe care mama îl folosea duminica. Aceleași perdele, aceeași masă de bucătărie, aceeași lampă cu lumină caldă — nimic nu se schimbase, în timp ce el se schimbase cu totul.


Noaptea a rămas să doarmă acolo, ca în copilărie. Stând pe canapea, cu ochii deschiși spre tavanul întunecat, auzea ticăitul ceasului vechi din sufragerie. Cândva îl enerva acel zgomot, dar acum îi dădea un sentiment straniu de siguranță, ca și cum timpul, chiar trecând, îl așteptase.

Dimineața, mama i-a arătat locul unde căzuse: lângă trandafirul bătrân, acela pe care îl tăia în fiecare primăvară.

— M-am aplecat după câteva petale. Cred că m-a luat valul… Uite, nici nu e mare lucru, spuse arătându-i cotul bandajat.

Dar Andrei observă altceva: felul în care își sprijinea palma de gard, foarte ușor, ca o pasăre care se teme să nu rupă creanga.

Au lucrat împreună în grădină. Mama vorbea întruna: despre vecina cea nouă, despre motanul care „vine doar pentru companie, nu pentru mâncare”, despre albumul lui vechi de poze găsit într-un sertar.

— Ai văzut cum zâmbeai când țineai avionul de lemn pe care ți l-a făcut tata? Vai, ce vremuri…

Andrei zâmbea, dar în același timp simțea cum ceva îl împinge din interior — un regret mic, dar persistent, ca un cui uitat într-un pantof.


La prânz, mama a pus o ceașcă de ceai în fața lui. Mâna îi tremura ușor, doar cât să observe cineva care o cunoaște bine.

— Andrei, ție îți place cu lămâie, nu? a întrebat ea, deși știa răspunsul.

El a încuviințat, iar mama și-a ridicat privirea către el cu o blândețe care l-a dezarmat.

— Casa asta e atât de liniștită… dar când vii tu, parcă răsare iar soarele în ea.

A spus-o natural, fără reproș, fără așteptări.
Iar Andrei a înțeles ceva ce nu fusese pregătit să înțeleagă: nu cadourile, nu reparațiile, nu „o să vin când o să am timp”. Ci prezența lui. Vocea lui. Pașii lui pe hol. Simpla lui existență acolo.


Când a plecat, mama l-a condus până la poartă. Mâna ei subțire, ridicată în aer, îi amintea de ziua în care plecase la facultate — aceeași mișcare, același zâmbet, doar ridurile din jurul ochilor o trădau.

Andrei a mai stat câteva secunde înainte să pornească motorul. Secunde pe care altădată le-ar fi risipit fără să le observe.

Pe drum înapoi, a simțit o presiune în piept — o dorință neașteptată de a proteja timpul, de a-l încetini, de a nu lăsa tot ce iubea să se stingă în tăcere.


Din acea zi, duminicile lui au căpătat un sens nou.

Uneori venea cu un coș de cumpărături.
Alteori cu o prăjitură pe care încerca să o coacă singur, stârnind râsul mamei.
Dar cele mai multe ori venea doar cu el — și asta era tot ce îi trebuia ei.

Stăteau pe verandă, beau ceai, urmăreau cum se lasă seara peste grădină. Vorbeau despre nimicuri, dar în acele nimicuri era toată frumusețea vieții.

Iar Andrei învățase, în sfârșit, că într-o zi ușile casei copilăriei sale vor rămâne la fel de albe și de liniștite, dar poate nu va mai fi nimeni în spatele lor.

Și această gândire nu îl îndurera, ci îl făcea prezent — cu adevărat prezent — în fiecare duminică.

Pentru prima dată după mult timp, simțea că se întoarce acasă nu pentru că trebuie, ci pentru că viața lui, cumva, își amintea de unde a plecat.

Și îi arăta drumul înapoi.

Rate article
DoN
Casa în care cineva încă te așteaptă